Ahşap baskı ve doğal boyama atölyesi

Leap Natural Ahşap Baskı ve Doğal Boyama Atölyesi’nde, ıhlamur ağacından yapılmış ahşap kalıplar ve doğal boyalar ile çeşitli desenlerin çalışmaları tasarımcılar ile gerçekleştirilmekte ve basılmaktadır. Anadolu’ya özgü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan endemik çiçek desenleri çanta ve şallara basılarak bu konuda çevresel farkındalığın arttırılması amaçlanmıştır. Kadınlara kök boya yapım eğitimleri de verilmekte olup, tamamıyla bitkisel malzemelerden, 9 farklı renkte boya üretimi yapılmaktadır. Baskı yapılan tüm kumaşlar pamuk ve ketenden üretilen doğal kumaşlardır. Atölyede aynı zamanda yastık kılıfı, masa örtüsü, runner ve yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünleri de üretilmektedir.

Atölye aracılığıyla hem kadınların gelir elde edebilmeleri sayesinde güçlendirilmesi hem de yeni neslin tercih etmemesi nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan ahşap baskı geleneğinin yeniden canlandırılması amaçlamaktadır. Bu sebeple, ürünlerin doğal yöntemler ile kaliteli, şık tasarımlar şeklinde üretilmesi ve profesyonel paketlemeler kullanılarak satışa hazır hale gelmesi geniş kitlelere ulaşım açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Leap Natural, atölyelerinin tamamında sıfır atık ilkesi doğrultusunda çalışmalar yapmakta olup geri dönüşüm ve ileri dönüşüm konusundaki hassasiyetlerini de çalışmalarına yansıtmaktadır. Diversey Kimya ile yapmakta olduğu, Hilton ve Marriott gibi büyük otel zincirlerinde kullanıcı hatası nedeni ile ıskartaya çıkan tekstil ürünlerinin dezenfektasyonunun yapılarak yeniden ürün haline getirilmesi ve Hilton ile Marriott Otellerinde yeniden satışa sunulması projesi, konu ile ilgili hassasiyetini yansıtmaktadır.