Mardin Doğal Sabun atölyesi

Leap Natural Mardin Doğal Sabun Atölyesi, mesleki eğitim yoluyla Suriyeli ve Mardinli yerel kadınların ekonomik, sosyal ve psikolojik açılardan güçlendirilmesi vizyonu ile RET tarafından açılan ilk atölyedir. Atölyesi ilk kez 2015 yılında pilot uygulama olarak hayata geçirilmiştir. Edinilen tecrübeler, ihtiyaç analizleri ve fizibilite çalışmaları sonucunda 2016 yılında RET, tam anlamıyla bir sabun atölyesini, yine katılımcı kadınların talebi üzerine aktif hale getirmiştir. Açılışından beri atölye 100’ün üzerinde Suriyeli ve Mardinli kadına mesleki eğitim sağlamıştır.

Leap Natural, Mardin kent kültüründe önemli bir yer etmiş doğal sabun üretimi mirasını kuruluşundan bu yana Mardin Doğal Sabun Atölyesi’nde sürdürmektedir. Geleneksel reçeteler ve teknikler, endemik ve yerel bitkilerin zenginliğinden alınan ilhamla sabun formülleri oluşturulmakta, hijyenik koşullarda modern tekniklerle en kaliteli yağ ve bitkisel içeriklerden doğal sabunlar üretilmektedir. Sabunlar, kişisel kullanım için tercih edilebildiği gibi, oluşturulan yaratıcı tasarımlarla kurumsal hediye olarak da tercih edilebilmektedir. Kişiye veya kuruma özel sabun üretimi ve tasarımları çeşitli organizasyonlar için konsepte uygun sabunlar ve bakım setleri üretilebilmektedir.

Döngüsel ekonomiye katkıda bulunma bağlamında, Mardin Sabun Atölyesi’ndeki kadın üreticiler, kafe zinciri Espresso Lab’ın kullandığı kahve çekirdeklerinden doğal kahve sabunları üretmektedir. Ayrıca kadın üreticiler, kahve çuvallarından özel tasarım keseler ve çantalar üretmektedir. Bu inovatif model aracılığıyla RET, müşterilerini döngüsel ekonomi ve malzemelerin tekrar kullanımı ve dönüşümü ile ilgili düşünmeye davet eden yeni bir yaklaşım sergilemektedir.

Espressolab işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adına hazırlanan video ilginizi çekebilir!

İlgili ürünlere göz atın